PALPLANŞ ÇAKIMI


Sıkı olmayan gevşek zeminlerde(Kum,Balçık vb.) ve deniz seviyesi altındaki kazılarda istenilen şev oluşmaması ve su sızdırmazlığını yavaşlatmak için kullanılan, ekskavatör veya vinç'e bağlı hidrolik vibro çalıcılar ile çakılan birbirine kenetli çelik malzemedir. Zeminin durumuna ve yük hesabına göre palplanj boyları belirlenir. Geçici veya kalıcı olarak çakılır. Firmamız 1991 yılından beri deneyimli kadrosu ve geniş ekipman ağı ile günümüze kadar bu çalışmaya devam etmektedir.

En Kaliteli Panplanj Uygulamaları


Geçici ve Kalıcı Palplanj Uygulamaları

Bildiğiniz üzere palplanj uygulamaları geçici ya da kalıcı olarak uygulanabilmektedir. Bunun belirlenmesinde ise inşaatın ve zeminin durumu son derece etken olmaktadır. Bu tespit firmamızın deneyimli personelleri tarafından tetkik edilerek karar verilecek bir durumdur. Sizler de palplanj hizmeti almaya karar verirseniz uzman personellerimiz size yönlendirilecek ve ardından zemin incelmesi gerçekleştirilecektir. Böylelikle hangi uygulamanın yapılmasının daha doğru olacağına karar verilecektir.Palplanj firmaları arasında kaliteli yaklaşımıyla ön plana olan firmamız bunu yüksek hizmet standartları ile başarmaktadır. Bunun için en kaliteli malzemeler, kalifiye personeller kullanılmaktadır. Sizler de işinizi riske atmamak için firmamızı tercih ederek tüm bu ayrıcalıklarımızdan faydalanabilirsiniz


Kazık Çakma

Zemin tetkik edildikten sonra firmamız tarafından kazıklar çakılmaktadır. Kazık çakma işlemi sırasında, zeminin durumuna ve sizin ihtiyacınız olan yüksekliğe göre kazıkların çakılacağı derinlik ayarlanmaktadır. Ardından kazıklar birbirlerine kenetlenmektedir. Bu sayede aralarından su dahi sızması mümkün olmayacaktır. İşte bu aşamadan sonra sizler de işlerinizi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.En zorlu zeminlerde dahi firmamız başarıyla sizlere hizmet vermektedir. Bu kapsamda kazıkların yan yana gelmemeleri durumunda ara bağlantılar kullanılarak birbirilerine kenetlenmeleri sağlanmaktadır. Böylece en dayanıklı palplanj uygulamaları elde edilmektedir.


Palplanş Çakımı

Palplanş çakımı, nedir demeden önce, palplanş nedir ona bakalım. Palplanş; çelik yapıya sahip özel şekillendirilmiş profillerdir. Bu profiller, bitişik hidrolik çekiçlerle zemine çakılır ve palplanş duvarları oluşturmak için birlikte preslenir. Palplanş duvarlar birden fazla amaç için kullanılabilir. Ancak uygulamanın en yaygın amacı kazı sahalarında olası girintileri önleyerek güvenli bir kazı alanı sağlamaktır.

Palplanş Çakımının Avantajları Nelerdir ?

Palplanş çakımı diğer destek yöntemlerinin arasında hepsinden üstün bir hizmet verdiğinden, emsallerinin arasında en iyisi olarak da bilinir. Palplanş çakımı kazık çakma gerilmelerine yüksek direnç gösterir. Palplanş ağır değil nispeten hafif bir malzemedir. Palplanş çakımı birden fazla projede tekrar tekrar yeniden kullanılabilir. Hem su altında hem de su üstünde neredeyse hiç korumasız uzun çalışma ömrüne sahiptir. Kazık uzunluğu kaynak ya da cıvatalama ile kolayca ayarlanabilir. Bağlantılar kazık çakma anında hafifçe deforme olma eğilimindedir.

Palplanş Çakımı Nasıl Uygulanır ?

Palplanş çakımı bir cümle ile özetlenerek anlatılması gerekirse; bir dizi çelik kazık profilinin düzenlenmesiyle ve çelik kazıkların sıkıştırılmasıyla yapılır. Palplanşların çakılması için lazım olan ekipmanlar hazır olduktan sonra, palplanşlar inşaat çizimlerinde gösterilen yerlere teker teker yerleştirilir. Bu noktada palplanşların doğru konumlandırılması çok önemlidir. En ufak bir hata bile birden fazla işi baltalayabilir. Bu sebeple, palplanşların doğru konumlandırılmasını ve sabitlenmesini sağlamak için geçici yan kalıplar, şablonlar ya da kılavuz yapılar da inşa edilebilir. Palplanşlar yerleştirildikten sonra uygun çakma ekipmanı ile çakılmaya başlanır. Düz palplanşların zarar görmemesi ve tüm uzunlukları boyunca düzgün monte edilmesini sağlamak için uygun boyutta bir çekiç ve onaylanmış yöntemlerle çakılmalıdır. Dizel çekiç ile çakma işlemi anında alınan hasarı önlemek için düz kazıkların üstüne koruyucu bir kapak takılır.
Çelik kazıklar teker teker istenilen derinliğe çakılır ya da titretilir. Bunun ardından ilk çelik kazık ile ikinci çekil kazık arasında bir kelepçe koyulur. Bu kelepçe yardımıyla kenetlenirler. Bu adımlar duvar çevresi tamamen tamamlanana kadar durmadan tekrar edilerek, devam ettirilir. Tamamlama esnasında devamlı bir kelepçeleme işlemi bulunmaktadır. 

Kaliteli ve Güvenli Palplanş Uygulamaları 

Kaliteli ve güvenli palplanş uygulamaları ile doğru çalışma alanları oluşturmak mümkün hale gelmektedir. Palplanş çakımı geçici veya kalıcı olarak yapılabilmektedir fakat işlemin niteliğine ilgili firmaların zemin incelemeleri sonrasında karar verilmektedir. Palplanş çelik yapılı şekillendirilmiş profillere verilen isimdir. Farklı amaçlar ile bu uygulamanın yapılması mümkündür. Çelik yapılı plaplanşların hidrolik çekiçler kullanılarak zemine çakılması, sabitlenmesi sonucu çakım işlemi gerçekleşmektedir. Birden fazla sayıda palplanş kullanılarak ve bu profiller sıkıştırılarak duvar oluşumu sağlanmaktadır. Bu uygulamaya çoğunlukla güvenli bir kazı alanı oluşturulması amacı ile başvurulmaktadır. Kum ve benzeri zeminlerde ve de deniz seviyesinde gerçekleştirilecek kazılarda olası güvenlik sorunlarının önüne geçebilmek için de uygulanmaktadır. Uygulama yapılacak zemin durumlarına göre çakım işlemleri belirlenmektedir. 

Palplanş Çakımı Nasıl Yapılır?

Palplanş çakımı, palplanş olarak isimlendirilen çelik yapılı profillerin belli bir düzen içerisinde çakılması ve birleştirilmesi ile yapılmaktadır. Bu uygulama alanında uzman çalışanların yönetiminde ve de gelişmiş ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Palplanş çakımının yapılacağı zeminin durumuna ve boyutuna göre işlem boyutu değişmektedir. Yük hesabı ve zemin boyutu göz önüne alınarak kullanılacak palplanş boyutları hesaplanmaktadır. Hesaplamalar yapıldıktan sonra ise gerekli işlemlere başlanmaktadır. Gereken ekipmanlar sağlandıktan sonra palplanşlar belirlenen yerlere sırayla yerleştirilmektedir. Palplanşların belirli bir düzen içerisinde sıralanması ve sabitlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle işlemler titizlikle yürütülmektedir. Yerleştirilen plaplanşların konumlarında emin olunduktan sonra çakım işlemine geçilmektedir. Çakım işlemi sırasında da yine gelişmiş ekipmanlar kullanılmakta ve yerleştirilen palplanşlar yine sırayla gereken derinliğe çakılmaktadır. 

Palplanş Çakımının Önemi 

Palplanş çakımı destek yöntemleri arasında en güvenilir yöntem olarak bilinmektedir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışma alanlarında en önemli konulardan biri iş güvenliğidir. Palplanş çakımı da hafif bir malzeme ile yapılmasına rağmen uzun süre kullanılabilen bir destektir. Bunun yanı sıra proje süreçlerinde yeniden kullanılabilmesi de mümkündür. Çalışma alanlarının şartlarına göre plaplanşların boyutlarının ayarlanabilmesi de mümkün olmaktadır. Güvenli bir destek yöntemi olması ve uygulamanın da profesyonel ekipler ve ekipmanlar tarafından yapılması işlemin üstünlüğünü göstermektedir.