ÇELİK KAZIK ÇAKIMI

İskelenin veya rıhtımın deniz içindeki temelini oluşturmada , dayanıksız ve miadını doldurmuş olan deniz yapılarının alt temelini güçlendirmede, rıhtım ve iskele genişletme ve tadilat çalışmalarında, deniz kenarındaki yapıların altındaki malzemenin denize akmasını ve alt malzemesinin boşalmasını önlemek amacıyla derin kazılarda göçme ve su geçirimsizlik perdesi oluşturma altyapı projelerinde kullanılabilir. Bu işlemler her türlü alanda RAHAT ,ESNEK , KULLANIŞLI VE EKONOMİK olarak imal edilir.

Çelik Kazık Çakımı

Çelik kazık çakımı nedir? Üst yapı yüklerini ve yanal yükleri taşımak için darbe, itme ve titreşim yoluyla zemine giren kazıklara tahrikli kazık denir. H-şekilli çelik malzemelerden yapılan ve çarpma ile oluşturulan çakma kazıklara çelik kazık denir. Çelik kazıklar açık ya da kapalı boru şeklinde kullanılmaktadır. Dikey ve eğik olarak uygulanabilir. Yuvarlak, kare, altıgen gibi çeşitli kesitlerde prefabrike betonarme kazıklarda çakılır. Benzer özelliklere sahip hisseler sağlanabilir. Kazık temeller bu sistemlerin en düşük maliyetidir. Bunlar zeminin yapısına göre belirlenir ve çekiç yöntemi ya da vibrasyon yöntemi ile üretilir. Bazen bir hidrolik presin itici gücü ile oluşur.
Fore kazık yönteminde olduğu gibi açıklıklara yerleştirilen çelik kazıklar boşaltılır, güçlendirilir ve beton dökülür. Uçları kapalı olarak sürülenler ise zemini kazık çapının hacmine sıkıştırarak zemin iyileştirmesi gerçekleştirir. Kapalı çelik kazıklar deplasman kazıkları olarak da adlandırılabilir. Çelik kazıklar pratikte en çok kullanılan kazık türlerinden biridir ve genellikle H veya I profilleri şeklinde imal edilir. Dairesel boru kesitli, kapalı veya açık uçlu üretilip kullanılabilirler. Genellikle betonu dahili olarak kullanırlar. Yüksek mukavemetlerinden dolayı genellikle uç kazık olarak oluşturulurlar. Çelik kazık çakımında kazık uçları, sürüş sırasında hasarı önlemek için güçlendirilmiştir. Olumsuz dış etkileri ve korozyonu önlemek için dış yüzeyleri bitümlü malzeme ile kaplanabilir veya beton bir ceket içine alınabilirler. Çelik kazıklar, gerekli kazık çakma uzunluğunu elde etmek için kaynakla uzatılabilir. Bu işlem açık deniz yapıları, özellikle uzun kazıklar için kullanılır. 


Çelik Kazık Nasıl Çakılır?

Çelik kazık çakımı, Temelin sağlam olması için kazıklar sağlam bir şekilde çakılmalı ve yeterli derinliğe çakılmalıdır. Bu kapsamda şirketlerin ilk olarak zemin etüdü yapması gerekmektedir. Hemen ardından çakılacak olan kazıkların çakılabileceği derinlikler hesaplanır. Bu işlemin, işlemi yaptıran kişinin projesi için uygun olup olmadığı kontrol edilir.  Tüm bunlar dikkatlice hesaplandıktan sonra kazık çakma işlemine geçilir. Kazıklarım çakımında özel makineler kullanılır. Bu sayede büyük çelik kazıklar kolaylıkla zemine çakılır. Zemine çakılan çelik kazıkların hareket etmesi ise kesinlikle imkansızdır. 

Çelik Kazık Çakımı
Çelik kazık çakımı, deniz inşaatının en önemli adımı çelik kazık çakımı işlemidir. Kalıcı ve sağlam kazıklar deniz tabanına çakılmadan üst yapın oluşturulması imkânsız bir durumdur. Kazık çakımına başlanmadan önce yükleme kazık denetimi olumlu sonuçlandığı an diğer aşamaya geçilmektedir. Mühendislik aşamasında ise tasarım seçenekleri, yükleri, zemin ve kazık özellikleri ile kazık çekim işlemine başlanmaktadır. Kazık çakım işlemi bittikten sonra ise, kazı içi ekipmanları yerleştirilir ve beton dökme işlemi yapılmaktadır. Özellikle üst 6-7 metrelik bir kısımda beton kuruduktan sonra kazık aşlık kirişi kalıbı yerleştirilir ve önceden hazırlanan ekipmanlar da yerleştirilerek kazık çakma işlemi gerçekleştirilmektedir. Firma olarak yaptığımız kazık çakımı işlemlerinde iş planlama sürecine özen gösteriyoruz ve projelerin tespitlerini doğru yaparak, çevre ve insan güvenliği olan hizmetler vermekteyiz.

Çelik Kazık İnşaatı
Çelik kazık inşaatı, 2500 mm çapa kadar olmak üzere çeşitli uzunlukta çelik kazık çakımı, tecrübeli ve donanımlı ekipmanlarımız ile en iyi şekilde yapılmaktadır. Çelik kazık çakma işlemleri üst yapının ve temelin sağlam olması için önemli bir konudur. Bu yüzden kazıklar sağlam ve yeterli derinlikte çakılmalıdır. Dolayısıyla kazık çakım işlemi öncesi zemin taraması yapılmalıdır. Daha sonraki adımda ise kazıklar için derinlik hesaplaması yapılmaktadır. Bu yapığımız işlem sayesinde projenin zeminle uyumlu olup olmadığı anlaşılmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde gereli tetkikler yapıldıktan sonra kazı çakma işlemi gerçekleştirilir. Firma olarak kaliteye önem veriyor, işimizi son derece iyi yapıyoruz. Donanımlı kazık çakım araçlarımızla çelik kazıkları zemin’e sabitliyoruz. Kazık çakımında kullandığımız çelik sayesinde sağlam ve güvenli yapılar oluşturulmaktadır.

Denizde Kazık Çakımı
Denizde kazık çakımı, deniz üzerinde yapı oluşturulmak istenilen yapının temel aşamasıdır. Kazıkların temel görevi yapı yükünü zemin tabakası altında yer alan sağlam zemin tabakalarına güvenli bir şekilde aktarmaktadır. Zemin yapısı deniz çelik kazık çakımı’nda önemli bir unsurdur. Nitekim zemin yapısı ve yük taşıma özelliğine göre kazık çeşitleri değişkenlik gösterebilmektedir. Denize kazık çakımı deniz içerisinde açılan bir deliğe H veya I profilleri şeklinde imal edilen çelik kazıklar üzerine dökülen malzemelerle sağlamlaştırılarak yapılan kazık işlemidir.